Kurs przygotowawczy do matury
Szczegóły związane z kursem przygotowawczym do matury zależą od liczby chętnych w danym roku oraz od ich preferencji.
- Kursy indywidualne (face to face lub przez skype`a) polegają na wysłuchaniu krótkiego powtórzeniowego wykładu, otrzymaniu materiałów do domu, a następnie rozwiązywaniu zadań maturalnych z nauką pisania wypracowania egzaminacyjnego włącznie. Koszt: 90 zł/h, 130 zł/1,5 h
- Kursy kilkuosobowe to głównie wykłady plus materiały do domu. Każdy kursant ma zawsze możliwość oddania wypracowania do sprawdzenia. Koszt: dwie osoby 60 zł/h, 80 zł/1,5h, trzy osoby 40 zł/h, 60 zł /1,5h
Miejsce: ul. Bronikowskiego, Kabaty lub Andersa (Śródmieście), jeśli zainteresowanych jest więcej osób.
„Rozgrzebywanie historii” – kurs dla wszystkich chętnych i zainteresowanych
Cykl sześciu spotkań po 1,5 godziny, skupionych głównie na wydarzeniach z historii Polski w wieku XX, mających pomóc zrozumieć współczesność w oparciu o skomplikowane zaszłości dziejowe. Tematyka cyklu „Rozgrzebywanie historii”:
- Dwudziestolecie Międzywojenne: epoka piękna czy trudna? W czym kryją się podobieństwa między nami a ludźmi „stamtąd”? Czy „język nienawiści” i upadek wartości demokratycznych to specyfika czasów współczesnych, czy też spadek po okresie między dwoma największymi konfliktami w dziejach ludzkości?
- I wojna światowa: dlaczego wszyscy tak bardzo jej pragnęli? W jakim sensie na zawsze zmieniła Europę, świat i nas, obywateli państw Starego Kontynentu? W czym nastroje sprzed Wielkiej Wojny przypominają nastroje dzisiejsze, do którego konfliktu jest nam ideologicznie bliżej – tego z lata 1914-1918 czy 1939-1945?
- Polski antysemityzm – jak to z nim było? Dlaczego inteligencja przedwojenna pozwoliła na getto ławkowe, dlaczego przed światem wciąż jesteśmy oskarżani o współpracę z nazistami i jak walczyć z hasłem „polskie obozy koncentracyjne”?
- Pozostawiona Polska, czyli jak to się stało – i dlaczego – że mocarstwa europejskie wespół z USA tak łatwo pozbyły się pamięci o najwierniejszych sojusznikach? Co powodowało rządami innych państw, że bez mrugnięcia okiem poświęciły rzeszę cywilów najpierw na pastwę nazizmu, a następnie – komunizmu?
- Czym się różni komunizm od socjalizmu, czy w Polsce panował totalitaryzm, czy autorytaryzm? Skąd wzięło się zmieszanie wokół pamięci żołnierzy wyklętych? Dlaczego obywatele nie sprzeciwili się nowemu „okupantowi”?
- Współczesne ruchy społeczne a ich historyczne korzenie: czym różni się prawica od lewicy, socjalista od liberała, gdzie tkwią źródła podziału tak specyficznego dla Polski a tak odmiennego względem podziałów społecznych występujących w Europie Zachodniej?